UUS: viikingite haridusprogramm

Haridusprogrammides uurime Saaremaal, Salmel lahingutegevuses langenud ja sinna maetud viikingite elu, tegevusi ja uskumusi.

Kesksel kohal on nelja venna lugu, kes oma kuninga kaaslastena viikingiretkele suundusid. Arutletakse selle üle, kes olid need mehed ning miks nad võisid pika merereisi ette võtta, millised olid nende uskumused ning kuidas nad veetsid aega puhkehetkedel. Lisaks jagatakse teadmisi Salme laevade leidmisloost ning arheoloogide töö eripäradest ning olulisusest.

Teemade valik ja nende käsitlemine toimub vastavalt grupi vanusele ja eripärale.
Kõige noorematega keskendutakse süvenenumalt pigem rahulikele teemadele nagu viikingite eluolu ja uskumused. Samuti jääb aega põnevatele tegevustele näitusel ning tegeluste ruumis, kus saab kehastuda viikingiks, arheoloogiks või viikingiaegseks meistrimeheks. Vanemate vanuseastmetega käsitletakse põhjalikumalt ka keerulisemaid ja raskemaid teemasid nagu: lahing, vigastused, matmiskombed, teaduslikud uuringud. Eesmärk on panna noored kaasa mõtlema ning teema üle arutlema.

Programmidega kaasnevad erinevad tegevused, mis panevad proovile osalejate koostööoskuse, kannatlikkuse ja osavuse.


Grupi suurus: kuni 24 (gümnaasium ja täiskasvanud kuni 30)
Tunni kestus: 90 minutit
Aeg: E–R, kellaaeg kokkuleppeline
Pileti hind: 6 € õpilane
Programmide info ja registreerimine:
Jürje Koert
Telefon: 5397 6808
e-post: jyrje.koert@saaremaamuuseum.ee

1.-4. klass: VIIKINGI REISIKASTI SALADUS

Tutvume viikingite elu erinevate tahkudega. Läbi eakohaste mänguliste tegevuste ja lugude uurime kes olid need mehed ja miks nad võtsid ette pikki merereise. Arutame üheskoos mida pidi viiking merereisi jaoks oma reisikasti pakkima ja mida ning miks nad uskusid. Saame teadmisi arheoloogi töö olulisusest ning tegeluste ruumis saab iga osaleja ka ise arheoloogina kätt proovida.

5.-8. klass: VIIKINGID RETKEL

Otsime koos noortega vastuseid küsimustele: Kes olid viikingid enne viikingeid? Miks nad võisid võtta ette merereisi Saaremaale? Millesse nad uskusid ja kuidas see usk mõjutas nende eluvalikuid? Millised olid viikingite matusekombed? Kas viikingid päriselt ka kandsid sarvedega kiivreid? Lisaks arutleme, miks peab erinevatest maapõuest avastatud leidudest teada andma ning mis juhtub, kui seda ei tehta.

Rühmatööna peavad noored meelde tuletama näitusel kuuldu ja nähtu ning valmis seadma viikingite laagri.

9.-12. klass: VIIKINGID ENNE VIIKINGEID

Uurime Saaremaal, Salmel lahingutegevuses langenud ja sinna maetud meeste saatust.

Otsime koos noortega vastuseid küsimustele: Kes olid viikingid enne viikingeid? Miks nad võisid võtta ette merereisi Saaremaale? Millesse nad uskusid ja kuidas see usk mõjutas nende eluvalikuid? Millised olid viikingite matusekombed? Kas viikingid päriselt ka kandsid sarvedega kiivreid? Arutleme selle üle, missugune näitusel olev teave on teaduslik ning kuidas ja miks on see muudetud populaarteaduslikuks teabeks.


 

NOORE VIIKINGI SÜNNIPÄEVAPIDU

Lisaks haridusprogrammile saab muuseumis korraldada viikingiteemalist laste sünnipäevapidu.
Loe lähemalt siit

 

Muinsuskaitseameti logo