Haridusprogrammid lasteaiale ja algkoolile

Programmide info ja registreerimine:

Jürje Koert
Telefon: 5397 6808
e-post:  jyrje.koert@saaremaamuuseum.ee


Viikingi reisikasti saladus

Foto autor: Fotopuu

Sihtgurpp: 1.-4. klass

Grupi suurus: kuni 24 last
Tunni kestus: 90 minutit
Aeg: E–R, kellaaeg kokkuleppeline
Pileti hind: 6 € õpilane

Muuseumitund on seotud näitusega „Viikingid enne viikingeid”

Tunni jooksul tutvume viikingite elu erinevate tahkudega. Läbi eakohaste mänguliste tegevuste ja lugude uurime kes olid need mehed ja miks nad võtsid ette pikki merereise. Arutame üheskoos mida pidi viiking merereisi jaoks oma reisikasti pakkima ja miks ning mida nad uskusid. Saame teadmisi arheoloogi töö olulisusest ning tegeluste ruumis saab iga osaleja ka ise arheoloogina kätt proovida.

Muuseum tuleb külla

Sihtgrupp: 4 – 6 aastased lapsed

Toimumiskoht: Kuressaare linna lasteaed

Grupi suurus:: kuni 24 last (soovi korral vőimalik tegevusi planeerida mitmele päevale väiksematele gruppidele).
Aeg: kokkuleppeline.

Muuseumis ei tohi tavaliselt eksponaate puutuda. Kuid laps őpib kőige paremini  erinevate meelte kaudu. Asjade olemuse mőistmiseks tahab ta esemeid näha, katsuda, kuulata, nuusutada ning nendega tegutseda. Pakume vőimalust tutvuda vanaaegsete tarbeesemetega läbi mänguliste tegevuste.

Tunni eesmärgiks on anda lapsele teadmisi muuseumi olulisusest ja tegevusest ning tutvustada vanaaegseid tarbeesemeid  mänguliste tegevuste kaudu. Tunnijuhil on kaasas pressraud, kohviveski, arvelaud, puust ämber, lähker ja veel mitmed erinevad esemed. Lisaks pildimaterjal elust vanas Kuressaares (1920 – 30 aastate fotod)

 


VALSAD, VIIUL JA MÕNOS KODO

Sihtgrupp: 1. – 4. klasside  õpilased ja koolieelikud

Toimumiskoht: Johannes ja Joosepi Majamuuseum (Vallimaa 7, Kuressaare)

Grupi suurus: kuni 28 last
Tunni kestus: 60 min
Aeg: E–R, kellaaeg kokkuleppeline
Pileti hind: 3 €  õpilane

Tunnis räägime, kui olulised on emakeel ja kodu, kes oli maailmakuulus saarlane Johannes Aavik ja millega ta tegeles. Mängime sõnamänge ning tutvume toredate sõnadega, mille Johannes Aavik on välja mõelnud ja eesti keelde toonud. Teeme tutvust ka Saaremaa murdekeelega.

 


 Elu vaarisade ajal

Sihtgrupp: koolieelikud ja 1. – 4. klasside őpilased

Toimumiskoht: Kuressaare linnus

Toimumisaeg : kokkuleppel
Tunni kestvus: 60 minutit
Piletihind: 4 € őpilane

Tunnis tutvume vana aja eluga, töödega ja asjadega.

Tunni alguses tutvume talutoaga, räägime talutöödest ja tegemistest. Tunni teises pooles anname vőimaluse proovida erinevaid vana aja tegevusi (näiteks puud hööveldada, kohvi jahvatada jne). Lőpetuseks väike teadmiste kontroll.


Hunt see sörkis sooda mööda

Sihtgrupp: koolieelikud ja 1. klasside őpilased

Toimumiskoht: Kuressaare linnus

Toimumisaeg : kokkuleppel
Tunni kestvus: 60 minutit
Piletihind: 4 € őpilane

Muuseumitunnis räägime loodusosakonna hundist ja ka tema saakloomadest. Arutleme, kas Saaremaale on hunte vaja? Lahendame ristsõna ja mängime ka rahvamänge. Tunni lõpus on võimalus valmistada endale hundimask.

 


Põnev loomariik Saaremaal

Sihtgrupp:  2. -4. klasside õpilased

Toimumiskoht: Kuressaare linnus, loodusosakond

Toimumisaeg : kokkuleppel
Tunni kestvus: 90 minutit
Piletihind: 4 € őpilane

Muuseumi loodusosakonna püsinäitusel tutvume huvitavamate loomade ja lindudega. Saame tuttavaks nende eluviisi ja elupaigaga. Püüame eristada neid häälte järgi. Saame teada kuidas tunda looduses nende tegevusjälgi. Täidame töölehte, et kinnistada teadmisi.

Meetodid: vaatlus, vestlus, töölehe täitmine.

 


Otsime aardeid

Sihtgrupp:  1. -4. klasside õpilased

Ps. 1. klassi puhul peaks osalema ka  3 – 5 täiskasvanud saatjat.

Toimumiskoht: Kuressaare linnus

Toimumisaeg: K-R kell 11.00 – 17.00 (kellaaeg kokkuleppel)
Mängu kestvus: kuni 1,5 tundi
Hind: 2 € igalt osavőtjalt (lisandub muuseumi sooduspileti hind)

Tegemist on lőbusa orienteerumismänguga, mille käigus otsime lossist ja lossi ümbrusest väiksemaid ja suuremaid “aardeid”.

Mäng toimub kolmeliikmelistes gruppides. Iga grupp saab juhendi, mille järgi liikuda ja aardeid otsida ning ristsőnamőistatust lahendada.

Kaasa vőtta paras annus mängulusti ja rőőmsat meelt!

 


Lotte loodusmäng

Sihtgrupp: lasteaed ja 1-3 klass
Toimumiskoht: Õppevahend laenutatakse kokkulepitud ajaks haridusasutusse
Programmi hind  tasuta

Mõõtmetelt suur ja sisult mahukas loodusteemaline interaktiivne Lotte loodusmäng kaasab lapsi ja nende vanemaid üheskoos Eestimaa loodust avastama. Lotte loodusmäng on uue põlvkonna mänguline õppevahend, milles on ühendatud paberkandjal õppematerjal kõrgtehnoloogilise digitaalse mängupliiatsiga, mis muudab staatilise õppevahendi kuulatavaks.

Mäng ise on väga lihtne, veeretad kahte täringut, liigutad suurel mängulaual mängupuuslikke ning muudad mängupliiatsi abiga mängukaardid elavaks, kuulates Lotte häälega esitatud küsimusi ning elukogenenud ja maailmas paljunäinud onu Klausi vastuseid. Lotte loodusmängu üldine eesmärk on leida mängukaardilt õiged piltvastused Lotte poolt esitatud küsimustele ja kontrollida mängupliiatsi abil pakutu õigsust. Küsimusi ja vastuseid on nii kergemaid kui raskemaid, mille vahel valimine toimub mängukaardilt digitaalse mängupliiatsi abiga (raskusastme vahetamine toimub hetkega).

Lotte loodusmäng on kavandatud kompaktse ja kaasaskantava mängukohvrina, milles leiduvad kõik mänguks vajalikud esemed: mängulaud, täringud, nupud, mängukaardid ja digitaalsed mängupliiatsid. Mängukohvrit saab igale poole kaasa võtta, et see sobivas kohas lahti teha ning mängu alustada. Vaja on vaid tublisid mängijaid ja asjalikku mängujuhti.

Mängu küsimused ja vastused aitavad tutvuda Eesti elurikkuse, maastike ja keskkonnasõbraliku eluviisiga, samuti inimese tööde ja tegevustega looduses. Huvi mängu vastu hoiab üleval kaartide rohkus, mängukaarte on palju ja nad hõlmavad mitmeid suuri teemasid: „Veekogud”, „Märgalad”, „Metsad”, „Niidud”, „Põllud ja aiad” ning eraldi teemana „Inimene ja loodus”.
 

 


Puud eile täna ja homme

Sihtgrupp: koolieelikud ja  1-3 klass

Toimumiskoht: Mihkli Talumuuseum, Viki küla, Kihelkonna vald

Toimumisaeg: mai, september, oktoober
Tunni kestvus:  3 tundi.
Grupi suurus: kuni 25 last.
Programmi hind  120 eurot.

Programmi eesmärk on tutvuda kodumaiste puuliikidega ja puidu kasutamisega. Saada teadmisi puudega seotud organismidest. Teha selgeks, mis on puisniit ja miks me peame seda säilitama. Õppida looduses vaikselt liikuma.

Päevakava:
1. Sissejuhatus ja õpilased jaotatakse  gruppidesse.
2. Õppepäev algab jalutuskäiguga Mihkli Talumuuseumi õuel ja jätkub retkega puisniidul. Saame tuttavaks tavalisemate puude ja põõsastega. Vaatleme , kes elavad puu peal ja keda näeme puu otsas tegutsemas. Saame teada, et puudel kasvavad seened, samblikud ja samblad. Räägime, miks on vaja puid kaitsta. Sügisel vaatame puude ümber kasvavaid seeni. 
3. Puhkepaus – mängud (puude teemalised), kiikumine puust külakiigel ja kerge eine (kuum tee muuseumi poolt).
4. Teeme tutvust muuseumi majades puust esemetega. Saame katsuda ja vaadata, millisest puust midagi vanal ajal valmistati.
5. Lahendame ristsõna ja joonistame puidust ketastele päevamulje (puu või vana ese). Kokkuvõte ja tagasiside.

 

Programmide info ja registreerimine:

Jürje Koert
Telefon: 5397 6808
e-post:  jyrje.koert@saaremaamuuseum.ee