1941. aasta Kuressaare kommunistliku massimõrva mälestusnäitus

Kuressaare kindluse lõunabastionis asuvas Püssirohukeldris avati 26. septembril 2011 Kuressaare kindluses toimunud kommunistliku massimõrva ohvritele pühendatud püsinäitus. 1941. aasta sõjasuvel mõrvati Kuressaare kindluses vähemalt 90 inimest. Massilise süütute inimeste arreteerimise ja tapmise panid toime  Balti Piirkonna Rannakaitse eriosakond ja sõjatribunal koostöös Riikliku Julgeoleku Rahvakomissariaadi Saaremaa osakonna, miilitsaosakonna ja hävituspataljoniga.

21. septembril 1941, vahetult pärast seda, kui Nõukogude väed Kuressaarest lahkusid, algas lossihoovis arvatava kuritöö jälgede otsimine. 25. septembril avastati  Püssirohukeldri põrandast  mõnekümnesentimeetrise mullakihi alt 31 surnukehaga ühishaud. Inimkehad, käed okastraadiga selja taha seotud, olid visatud läbisegi üksteise peale, kihtide vahele oli puistatud lupja. Kokku kümnest ühis- ja üksikhauast välja kaevatud surnukehad tuvastati, viidi läbi meditsiiniline ekspertiis ning maeti seejärel kas linna- või mõrvatute kodukalmistutele.

Näitusel on eksponeeritud fotod ja dokumendid, mis kajastavad nii ohvrite väljakaevamist ja identfitseerimist kui ka massimõrvas süüdi olevaid isikuid. Kesksel kohal on stendid mõrvatute fotodega. Eraldi stendil on ära toodud 146 Saaremaa valdades hukatu nimed. Koletut kuritegu aitab paremini lahti mõtestada film, milles on kasutatud ka Saksa kroonikakaadreid.

Mälestusnäitus on külastajatele avatud 1. maist kuni 30. septembrini kell 10 – 18. Väljaspool hooaega saab näitust vaadata kokkuleppel muuseumitöötajatega.