Raamatu „Eesti väikesaared sõja jalus“ 2. osa esitlus

7. juunil kell 17.00 toimub Saaremaa muuseumi Vahtkonnahoones Hanno Ojalo raamatu „Eesti väikesaared sõja jalus“ teise osa esitlus.

Autor kirjutab saatesõnaks järgmist:

“2022. aastal ilmunud raamat „Eesti väikesaared sõja jalus” sai lugejatelt sooja vastuvõtu ja autori käest küsiti mitmel korral saarte kohta, mida raamatus ei vaadeldud: aga miks sellest saarest juttu ei olnud?

Seetõttu nägi ilmavalgust eelmise raamatu „teine köide”, kus on juttu veel viiest Eesti saarest. Seekord oli valiku tegemine raskem, sest valitud saared peavad olema piisavalt väikesed ja püsielanikkonnaga. Viis uut saart ongi välja nopitud võimalikult erinevad ja põnevad.
Need on seekord Vilsandi Saaremaa läänerannikult, Naissaar Tallinna lahest, Pakri kaksiksaar Paldiski lahest ja lisaks veel kaks saart Peipsi järvest: pea kõigile tuntud Piirissaar ja samas ilmselt vähemtuntud Kulkna saar, mis ehk rohkem teada Kolpino nimega.

Kõigil neil saartel elasid veidi teistmoodi inimesed kui mandril, ja neid saari räsis Teine maailmasõda karmilt. Inimesi küüditati, tapeti ja paljud põgenesid oma elu päästmiseks mujale. Kõige raskemalt sai kannatada Piirissaar.

Tuleb ka mainida, et tol ajal peeti täiesti normaalseks, et Tallinna või Tartu ajakirjanikud sõitsid korra mõnele taolisele saarele, vaatasid seal ringi ja kirjeldasid siis oma muljeid ajalehes saksikul patroneerival toonil, täis kindlat usku oma tsiviliseerivasse missiooni ja hämmastust saareelanike kummalise elulaadi üle. Samuti nuriseti selle üle, et näiteks Pakri saartel või Kulknal on eestlasi liiga vähe. Käesolevas raamatus on selliseid artikleid tsiteeritud ja lugedes tuleks sellist saksikut suhtumist muidugi silmas pidada.”