Muuseumiöö 2023 “Öös on liikumist”

Kuressaare linnuses 20. mail kell 18.00-23.00

 • Kahuripauk
 • Kell 18-20 esinevad J. Aaviku nimelise Kuressaare Muusikakooli noored muusikud
 • Muusemitöötajate ühine tööväline pop-up näitus “Kae, mis kodus teevad”
 • Tornikohvik! 2023. aasta uued kokad ja koogid!
 • Tornikohvikus esineb alates 21.00 ansambel “Kolm meest ja karmoska” – kavas mereteemalised laulud
 • Mõõduvõtmine “Kui palju on sinus 13. sajandi saarlast”. AUHINNAD!

“Kui palju on sinus 13. sajandi saarlast“

Muuseumil on valmimas uus omanäitus “Silmast silma keskaegse saarlasega”. See on koostööprojekt, kus seljad on kokku pannud SA Osiliana, Postimehe Fondi Noor-Eesti grant ja Saaremaa Muuseum. Näitus põhineb arheoloogilistel uuringutel ja leidudel, vana DNA ja isotoopide analüüsidel, koljude ja luustike põhjal tehtud rekonstruktsioonidel, mis tulevad meile Stockholmist ja Tübingenist. “Elustatud” 13. sajandi saarlast, täpsemalt Valjala emandat on oodata Saaremaale juunis.
Juba muuseumiööl on võimalus spetsiaalse näotuvastusrakenduse abil mõõta, kui palju on sinu näojoontes ühist Valjala emandaga. Auhinnad!

Muuseumiöö sissepääs 1 euro. Kuni 8.a. tasuta k.a.


 

Joosep ja Johannes Aaviku Majamuuseumis 20. mail kell 18.00–23.00

Piret Päär: “Jutud liiguvad“

 • Muuseumiööl, 20. mail ootame Aavikute muuseumisse kõiki, kellele meeldivad erinevad lood, muinasjutud ja pärimused. Ei ole vahet, kas oled suur või väike. Tulge! Saate oma kujutlusvõimel lasta lendu minna ja saate vaheldust argipäeva askeldustele, sest külla tuleb köitev jutuvestja PIRET PÄÄR.
  Jutuvestmised algavad kell 19.00 ja 20.30.
  Kes on Piret Päär? Vaata: piretpaar.com
 • Kui ilmataat on sõbralik, võid kaasa võtta toidukorvi ühes piknikutekiga ning seada end perega sisse Aavikute aia rohelisele murule. Jutt ei jää kuulamata, sest kõlakastid kannavad sõna igasse aianurka. Oodatud on ka hästikasvatatud neljajalgsed sõbrad!
 • Vaadata saab muuseumi püsiekspositsiooni.
 • Pakume ka sooja teed

Muuseumiöö sissepääs 1 euro. Kuni 8.a. tasuta k.a. (Kaardimakse võimalus puudub!)

Aavikute Majamuuseumis asub keeleuuendaja Johannes Aaviku ja muusikapedagoogi, koorijuhi ning organisti Joosep Aaviku elu ja tööd tutvustav püsiekspositsioon. Johannes Aaviku elutööks oli keeleuuendus, mis oma ulatuselt ja mőjult on ainulaadne kogu maailmas. Keeleuuendusliikumise kőrgperioodil (1912–26) esitas J. Aavik oma pőhilised ettepanekud eesti keele struktuuri uuendamiseks ja sőnavara rikastamiseks. Ta lői kunstlikult kümneid uusi sőnu (näit. malbe, mőrv, naasma, relv, roim, uje, taunima, siiras jmt.), tema ettepanekul vőeti eesti keeles tarvitusele mitusada laensőna soome keelest ja eesti murdeist (näit. algupärane, avardama, edu, hetk, huvi, kiinduma, soodus jne.).
Muusikapedagoog, koorijuht ja organist Joosep Aavik sündis 17. novembril 1899. Kuressaares kaupmehe perekonnas. 1927. aastal lőpetas Joosep Aavik Tallinna Konservatooriumi helikunstniku diplomiga, töötades seejärel Tartu Ülikooli kirikus organisti ja koorijuhina. Alates 1930. aastaist on Joosep Aaviku nimi lahutamatult seotud Saaremaa kultuurieluga: üle 50 aasta töötas ta siin muusikaőpetajana gümnaasiumis ja muusikakoolis, samuti koorijuhi, orkestri dirigendi ja organistina.


 

Mihkli talumuuseumis 20. mail kell 18.00-23.00

 • muuseumiööks kütame sauna – kõik huvilised saavad nautida hüva leili ja kevadise looduse sumedat ilu. Puhkeplatsil on ka grillimise ja (külakiigel) kiikumise võimalus.
 • tirrutoas on avatud hubane muuseumikohvik, mis pakub muuhulgas ka kevadisi maitseid.
 • jooksvalt on võimalus võtta ette Viki küla raudtee retk, mis pakub nii liikumisrõõmu kui uusi teadmisi (algus ja lõpp Mihkli talumuuseumis, raja pikkus ca 4 km)
 • kell 18.00 – 21.00 toimuvad üleilmsest mesilaste päevast ja Eesti sauna-aastast inspireerituna saunamee valmistamise ja mesilasvahast nakkeriide (looduslik asendus toidukilele) meisterdamise õpitoad.
 • kell 21.00 – 22.15 vaatame filmi “Lauake, kata end!” (2014, 73 min) Mondo Maailmakooli filmikogust valitud dokumentaalis sukelduvad filmitegijad toiduraiskamise probleemi. Jõudnud tõdemusele, et igal aastal läheb Põhja-Ameerikas miljardite dollarite väärtuses head toitu raisku, otsustavad nad pool aastat süüa ainult seda, mis on välja praagitud või ära visatud.

Muuseumiöö sissepääs 1 euro. Kuni 8.a. tasuta k.a.