Carl Bulla fotonäitus

Neljapäeval, 4. mail kell 16 avatakse Kuressaare linnuse peakorruse saalis Carl Bulla fotode näitus, mille on kokku seadnud Carl Bulla nimeline ajaloolise fotograafia fond Peterburist. Näituse eksponeerimist linnuses toetas Kuressaare linnavalitsus. Näitus jääb avatuks 5. juunini.

Carl Oswald Bulla (26. veebruar 1855 Preisimaa – 28. november 1929 Jämaja) oli Sileesia sakslasest peamiselt Venemaal ning elu lõpupoole ka Eestis tegutsenud päevapiltnik, kellele omistati imperaatorliku fotograafi tiitel.

Bulla jäädvustas sadades tuhandetes fotodes Vene keisriperekonda, maailmalinna Peterburi, aga ka pisikest Sõrve säärt, olles seega kahtlemata ka kuulsaim Saaremaal tegutsenud fotograaf. Eesti vastu hakkas fotograaf huvi tundma tänu oma kolmandale ja ühtlasi ka viimasele naisele Christine Juliane Keselbergile, kes oli pärit Sõrvest Iide külast Nõmme talust.

Christine oli sattunud Carl Bulla ateljeesse valmistööde laialivedajaks. Nad abiellusid 1904. aasta paiku ning lasid ehitada Iide külla kahekorruselise torniga maja, mille peaukse varikatust ehib tänaseni plekist draakonikujutis.

Algul suvemajana mõeldud elamine sai Bullade päriskoduks aastal 1918. Saaremaal elades pani ta peamist rõhku rahvariiete ning vanade, traditsiooniliste talutööde jäädvustamisele, kuid pildistas ka kirikuid ja seal leidunud kunstiväärtusi.

2005. aastal asutati Peterburis tema auks Carl Bulla nimeline ajaloolise fotograafia fond. Fondi rahastuse abiga taastati Bulla ateljee sisemus Peterburis, püstitati ausammas ja mälestustahvel Nevski prospektil. Kõige selle eestvedaja on olnud fondi president Valentin Elbek, kes pälvis aasta alguses Saare maakonna teenetemärgi. Nüüdseks on fondi toel taastatud Carl Bulla ja tema Sõrvest Iide külast pärit kolmanda naise Christine Juliane Keselbergi hauakivi Jämaja kalmistul. Koostöös sõrulastega on plaanis Bulla kunagisse kodumajja rajada muuseum.