Näitus “Arheoloogilised välitööd Eestis 2016″

Alates 15. märtsist saab Kuressaare linnuse peakorrusel näha TLÜ arheoloogia teaduskogus valminud näitust “Arheoloogilised välitööd Eestis 2016″.

Tegemist on traditsioonilise, seekord juba seitsmeteistkümnenda rändnäitusega, mis liigub saabuva aasta lõpuni mööda Eesti teadus- ja kultuuriasutusi ning tutvustab laiale avalikkusele kõige värskemaid Eestimaal toimunud arheoloogilisi avastusi ja uurimistulemusi kiviajast kuni uusajani välja. Näituse koostasid Ülle Tamla, Kristi Tasuja ja Irita Kallis, kujundas Katrin Koch-Maasing.

Linnuses on koos rändnäitusega välja pandud ka valik valdavalt 11.–13. sajandisse dateeritud külmrelvi ja ehteid, mis pärinevad 1865. aastal tegutsema hakanud Saaremaa Uurimise Seltsi (Verein zur Kunde Oesels, Saaremaa Muuseumi eelkäija) arheoloogiakogust. Tartu ülikooli arheoloogiaprofessor Aarne Michaël Tallgren iseloomustas seda ligi 3000-esemelist kollektsiooni 1923. aastal kui üht “maa rikkaimaist eelajaloolistest kogudest”. Ühtlasi märkis ta, et kogu on väga halvas seisukorras. 28. juunil 1924 andis haridusministeerium Saaremaa koolivalitsusele korralduse saata siinsed arheoloogiakogud konserveerimiseks, hindamiseks ja katalogiseerimiseks Tartu ülikooli arheoloogiakabinetti, kuhu need pidid jääma üheks aastaks. Hiljem leiti, et kollektsiooni põhiosa peab jääma Tartusse. Alates 1947. aastast asub see praeguse Tallinna ülikooli arheoloogia teaduskogus.

Näitus jääb Kuressaare linnuses avatuks kuni aprilli lõpuni.