Näitus “Meri annab, meri võtab”

9. novembrist 2016 kuni 5. veebruarini 2017 on Kuressaare linnuse keldrisaalis avatud Saaremaa Muuseumi näitus “Meri annab, meri võtab”, mis heidab pilgu Saaremaa merenduse ajalukku ning on omamoodi kokkuvõte lõppevast merekultuuriaastast.

Näitusel “Meri annab, meri võtab” jutustatakse esemete, fotode ja lugude kaudu mere ja Saaremaa inimese kooseksistentsist – mida kasulikku meri meile pakub ning kuidas ta vahel võib saarlase jaoks ka traagiliseks muutuda. Lisaks Saaremaa Muuseumi kogule on näitusel eksponaate mitmetest erakogudest. Muuhulgas on välja pandud ka muljet avaldav valik Salme muinaslaevadelt leitud esemeid.

Näitus keskendub erinevatele alateemadele: meri annab ja võtab, meri ühendab ja lahutab, meri teeb kuulsaks ja meri inspireerib. Nii on näitusel kajastatud kõike seda, mida meri on saarlasele andnud ja tänapäevalgi annab. Lisaks kalandusele, hülgepüügile ja furtsellaaria tootmisele on fookuses ka vandiraiujad ja norilaevad.

Vanimad näitusel olevad esemed pärinevad aga Salme muinaslaevadelt. Peale laevaneetide saab näha kilbikupalt, kaheteralist mõõka, vaalaluust mängunuppe, kašelotihambast täringut, luukamme ja muudki.

Näitusel on väljas ka kapten Tiit Jõgi valmistatud laevamudelid. Spetsiaalselt näituse jaoks on valminud seeria Triigi lahes uppunud laevadest, mida illustreerib laevahukupaikade kaart.

Omaette lõik on pühendatud meremeestele – nii kaptenitele kui ka madrustele ja tüürimeestele – ja laevaehitajatele. Näitusel ei ole unustatud ka neid Saaremaa kunstnikke ja kirjanikke, keda on inspireerinud meri.

Näitusel on esindatud ka mereohutuse temaatika – tänu Kuressaare politseijaoskonna merepääste toimkonnale saab näitusel uudistada merepäästjate uusimat varustust ning õppida, kuidas merel ohutult käituda.

Hüpokaustiruumis on aga sisse seatud noore kapteni kajut, kus näituse pisemad külastajad saavad mõistatusi lahendada, meremehesõlmi teha, meremeeste kuuske ehtida ja kajuti kinos filmi nautida.