Nikolai Langebrauni portselanitööstuse näitus

7. septembrist kuni 30. oktoobrini 2016 on Kuressaare linnuse keldrisaalis avatud Nikolai Langebrauni portselanitööstuses dekoreeritud esemete näitus “Lauake, kata end!”.

Näitus valmis erakogujate, Saaremaa Muuseumi ja Saaremaa Toidufestivali koostöös. Näitusel on eksponeeritud valik rariteetseid Langebrauni portselannõusid ja suveniire erakogudest. Näituse mahukaim osa pärineb erakogujalt Priidu Nõmmelt, kellele kuulub Eestis üks põhjalikumaid Nikolai Langebrauni portselanitööstuse toodangu kogusid. Langebrauni tööstusettevõtte ajaloo ning toodangu ülevaade põhineb kunstiajaloolase, Eesti Ajaloomuuseumi teadur-kuraatori Anne Ruussaare töödel.

Lisaks Priidu Nõmme rikkalikule erakogule on näitusel eksponeeritud Langebrauni portselan Heli Jalakase, Aave Lemberi, Piret Poljakovi, Kulle Raigi, Mareli Rannapi ja Kristiina Tamme erakogust.

1920.–1930. aastatel Eestis dekoreeritud portselanist valdava osa moodustab Nikolai Langebrauni ettevõtte toodang. Eestis portselani ei toodetud, kuna tehnoloogia oli keeruline ja vajalikke komponente, näiteks ülipuhast liiva, Eestis ei leidu.

Langebrauni portselanitööstuses dekoreeritud esemed on oluliseks osaks meie tööstuskunsti- ja disaini ajaloos, andes ühtlasi ülevaate toonastest maitse-eelistustest.